PRE NÁŠ DOM

L&Z Čech: Mikroorganizmy na fasádach a ich odstránenie

Obnovili ste pred pár rokmi bytový dom a objavili sa vám na fasáde  tzv. zelené či čierne  mapy? Kladiete si otázku čo s tým, a čo urobiť, aby ste mali zase peknú fasádu?
__________________________________________________________________________________

Príčinou všetkého  sú mikroorganizmy. Výskyt mikroorganizmov na fasáde môže mať dvojaký pôvod. Na historických stavbách umocňuje pocit dlhovekosti, avšak pri novostavbách so zatepľovacími systémami ETICS je tento jav nechcený a je vnímaný skôr ako estetická vada, ktorá môže mať vplyv na funkčnosť systému.

Od začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia, teda od začiatku masového zatepľovania stavieb sa o tomto probléme často diskutuje a hľadá sa riešenie, ako mu predísť alebo ho aspoň efektívne eleminovať. Môžeme však podotknúť, že dodnes sa nepodarilo výskumu ani výrobcom nájsť účinný spôsob ako preventívne chrániť ETICS pred  mikroorganizmami ani zastaviť ich rast.

Čo sú mikroorganizmy?

Mikroorganizmy sú drobné živé organizmy, ktoré samostatne môžeme  vidieť iba pod mikroskopom. Pri ,,osídľovaní“ fasád sa ako prvé na nej zachytávajú baktérie. Potom nasledujú riasy, ktoré spoločne s hubami a machmi pripravujú živnú pôdu pre nástup vyšších rastlín. Je to prirodzený kolobeh, ktorý existuje na svete už od nepamäti. Zelené riasy potrebujú k rastu svetlo, vlhkosť, minerálne látky a oxid uhličitý. Darí sa im na miestach, kde je trvalo vlhké prostredie. Za priaznivých podmienok tvoria rozsiahle povlaky rôznej konzistencie a tvaru. Nakoľko je u rias prítomnosť asimilačných farbív, rozpoznávame rôzne povrchové sfarbenie. Prevláda zelená až modrozelená  farba, ale taktiež šedá, hnedá a v suchších miestach až čierna farba. Riasy sú schopné rásť aj v extrémnych podmienkach, kde nielen prežijú, ale dokážu  aj  metabolizovať. Bolo dokázané ich prežitie pri teplotách od -195°C až +1000°C. Znášajú aj dlhodobé sucho počas doby 10 rokov.

Ktoré plochy sú najviac ohrozené?

Najviac ohrozované sú severné plochy, kde je obmedzený vplyv  slnečného žiarenia a zvýšené riziko hnaných dažďov. Nedostatok slnečného žiarenia zvyšuje vlhkosť na vonkajšom povrchu fasády sa  zvyšuje aj predpoklad na usídlenie a rast  rias a iných mikroorganizmov. Ďalším faktorom je súčiniteľ prestupu tepla U, kde pri  stále väčších hrúbok tepelných izolantov sa znižuje tepelný tok z vnútra stavby a tým pádom aj vonkajšia povrchová teplota. Tento  trend spôsobuje znížené odparovanie vlhkosti z povrchovej  úpravy a vrstva tak ostáva dlhšie mokrá. Dochádza k obmedzenému odparovaniu vlhkosti.   Ďalším veľmi dôležitým faktorom je samotná príroda. Prítomnosť zelene v tesnej blízkosti fasád ovplyvňuje biologickú mikroklímu na vonkajšom povrchu stavebných konštrukcií. Zo zelene sa na fasádu znášujú spóry rôznych mikroorganizmov. Rastlinstvo zvyšuje relatívnu vlhkosť okolitého vzduchu, zabraňuje prenikanie slnečného žiarenia, ktoré tak nedokáže presúšať navlhnuté plochy a znižuje prúdenie vzduchu okolo fasád.  Ďalším  dôležitým faktorom  pre usídlenie mikroorganizmov sú rôzne nečistoy a prach, ktoré sú pomocou vetra transportované na plochu. Prachové častice a iné nečistoty usadené na fasáde znižujú rýchlosť odparovania vody z vonkajšieho povrchu a tým vytvárajú živnú pôdu pre usídlenie rias. Takéto prostredie vytvára ideálne podmienky pre rast aj ďalších mikroorganizmov ako sú napr. plesne a huby.

Ako zabrániť vzniku rias?

Z vlastnej skúsenosti a z poznatkov štúdií  najefektívnejšou cestou k zabráneniu vzniku rias a plesní je zlepšenie vlhkostnej bilancie. Z tohto dôvodu používame paropriepustné omietky a to silikónové alebo minerálne. Zostatková vlhkosť na povrchu je totiž najkritickejšia. Tieto paropriepustné materiály vďaka svojmu nízkemu difúznemu odporu umožňujú rýchle vysychanie a odvod vlhkosti späť do okolitého prostredia. Silikónové omietky vďaka svojím hydrofóbnym vlastnostiam obmedzujú vytváranie súvislého vodného filmu a vďaka svojmu samočistiacemu efektu zároveň znižujú rýchlosť zašpinenia fasády.

                

Ako obnoviť vzhľad fasády?

V úvode sme si povedali, čo sú riasy a čo je dôvodom zašpinenia vašej fasády bytového domu. Firma L&Z Čech realizuje očistenie fasád napadnutých riasami biocídnym sanačným  prípravkom Prince Color Multi Top FC od dodávateľa certifikovaných systémov firmy BASF. Je dôležité podotknúť, že po očistení pôsobí tento prostriedok na danom mieste istý čas aj ako prevencia pred opätovným napadnutím.

Z vlastných skúseností vám  odporúčame 5 krokov, aby vám vaša fasáda vydržala čo najdlhšie čistá:

  • Výber vhodnej omietky a farby na báze silikónov na fasádu
  • Dodržanie technologického postupu pri nanášaní omietky
  • Voľba materiálu pre celý zateplovací systém s kvalitnou realizáciou
  • Redukovanie, presvetlenie vegetácie v priamom styku so severnou a západnou  časťou fasády
  • Pravidelná údržba fasády biocídnymi prípravkami

Záver

Periodicita údržby zateplenia je veľmi diskutovaná téma. Experimentálne opatrenia priniesli uspokojivé výsledky týkajúce sa odolnosti proti mikroorganiznom počas obdobia maximálne šiestich rokov (maximálna životnosť technológie likvidácie povlakov na povrchu fasády). Cyklus údržby a ochrany ETICS sa preto navrhuje v intervale tri až šesť rokov. Konkrétny interval však vyplýva zo záverov monitoringu a controllingu ETICS a závisí od celkovej kondície, technického stavu ETICS. Zvýšenie odolnosti povrchu ETICS proti mikroorganizmom sa nedá zabezpečiť bez opráv trhlín, mechanických poškodení, defektov a súvisiacich konštrukčných prvkov.

          BD ŠLN 29-23 Brezno

 

        

         Fasáda pred očistením                             Fasáda po očistení a ošetrení z lávok  Prince Color Multi Top FC

KONTAKT:

L&Z Čech, s.r.o.
Balkán 53
P.O.BOX 105
960 95 Zvolen
Tel: +421 45 202 89 47
Fax: +421 45 531 31 73
E-mail: lzcech@lzcech.sk