PRE NÁŠ DOM

Tipy na úsporu energie pre domácnosť

Ľudia pri svojej činnosti vyprodukujú šesť gigaton oxidu uhličitého ročne, pričom naša Zem dokáže recyklovať len tri gigatony. Zvyšok sa každý rok hromadí v atmosfére a zvyšuje tak skleníkový efekt. Pamätajte na šetrenie energie! Každý z nás môže niečo urobiť. Aj malá zmena môže pomôcť zabrániť emisiám skleníkových plynov bez toho, aby sa to prejavilo na kvalite nášho života. Dokonca pri tom môžeme ušetriť energiu, peniaze a chrániť životné prostredie.
___________________________________________________________________________________

1.Nakupujte energeticky efektívne spotrebiče

Pri kúpe nových elektrospotrebičov si všímajte „Energetický štítok EU“, ktorý je povinný a musí byť umiestnený na všetkých označených výrobkoch v mieste predaja. Poskytuje porovnávajúce informácie, ukazujúce triedu energetickej účinnosti – „A“ (obzvlášť úsporné) až po „G“ (veľmi vysoká spotreba energie).
Pre chladničky a mrazničky platí ešte presnejšie označovanie: A+ a A++, pričom A++ znamená najúčinnejšie zariadenie.

2.Chladnička a mraznička má stáť na chlade

Chladničku alebo mrazničku neumiestňujte blízko tepelného zdroja (sporák, radiátor, umývačka riadu), ale na chladnejšie miesto. Teplý vzduch zvyšuje spotrebu, chladný vzduch v okolí ušetrí cca 5% energie. Očistite od prachu cievky za chladničkou, znížite tým spotrebu energie až o 30%.

3.Nepreháňajte to s chladením

Odporúčaná teplota v chladničke je 1 – 4 °C a v mrazničke –18°C. Ak sú tieto teploty nižšie, nemá to vplyv na kvalitu jedla, ale narastá tým spotreba asi o 5% na jeden stupeň. Energia sa stráca vždy, keď necháte na chladničke otvorené dvere, vložíte do nej teplé jedlo alebo pravidelne nerozmrazujete mrazničku. Už 3 mm námrazy spôsobí vyššiu spotrebu energie o 30%.

4.Používajte pokrievky

Ak použijete pokrievku na hrniec počas varenia, ušetríte 60 až 70% energie potrebnej na prípravu jedla. Varenie v tlakovom hrnci taktiež znižuje spotrebu energie. Pri varení voľte rovnakú veľkosť dna hrnca k veľkosti varnej platne, inak sa bude prebytočné teplo a energia strácať.

5.Menej vody pri varení

Pri príprave horúceho nápoja stačí uvariť len toľko vody, koľko potrebujete na šálku kávy. Najrýchlejšie zovrie voda vo varnej kanvici. Ak by Európania ohrievali len toľko vody, koľko potrebujú a neohrievali nepotrebný 1 liter vody denne, mohla by ušetrená energia napájať jednu tretinu pouličných svetiel v Európe.

6.Vetrajte krátko a intenzívne

Pri vetraní vypnite radiátor a na niekoľko minút otvorte okná dokorán. Vzduch sa rýchlo vymení a steny zostanú teplé.

7.Nenechávajte spotrebiče v pohotovostnom režime (stand-by)

Nenechávajte televízor, DVD, počítač a podobné spotrebiče v pohotovostnom režime, použite funkciu „Zapnúť/vypnúť“ na prístroji. Keď svieti červená kontrolka, míňa sa energia! Nezabudnite vytiahnuť zo siete nabíjačku mobilného telefónu či fotoaparátu pokiaľ sa nenabíjajú. Tým, že úplne vypnete vaše spotrebiče, ušetríte energiu až do výšky 10%. Televízor, ktorý je zapnutý 3 hodiny denne a počas zvyšných 21 hodín je v pohotovostnom režime, spotrebuje v tomto režime asi 40% z celkovej spotreby energie.

8.Používajte žiarovky šetriace energiu

Úsporná žiarivka vydrží niekoľkonásobne dlhšie a spotrebuje päťkrát menej energie ako klasické žiarovky. Vhodné sú najmä do lámp, ktoré svietia dlho. Pre priestory, kde sa svieti len krátko a často sa tam zapína a vypína svetlo, sú vhodnejšie obyčajné žiarovky. Žiarivky šetriace energiu sú síce drahšie, ale ich celkové náklady počas doby životnosti sú nižšie.

9.Zhasínajte svetlo

Využívajte čo najviac prirodzeného svetla. Pomôžu Vám pri tom biele steny, strop, podlaha či zrkadlá, ktoré odrážajú denné svetlo. Nezabudnite vypnúť svetlo keď ho nepotrebujete. Osvetlenie spotrebuje až desatinu elektriny v domácnosti.

10.Počkajte alebo využívajte funkciu polovičnej dávky

Ak máte menej bielizne na pranie alebo riadu na umývanie, využite úsporný program pre polovičnú náplň, ktorý zníži spotrebu energie asi o tretinu.

Zdroj: Ekoenergia OZ