PRE NÁŠ DOM

WEBER: Vieme ako na anhydritový poter

Čoraz častejšie sa na stavbách stretávame s používaním anhydritových poterov. Prečo je tomu tak? Je to hlavne preto, že anhydritové potery v porovnaní s cementovými  nezaťažujú konštrukciu a veľmi ľahko sa s nimi pracuje.
___________________________________________________________________________________

Anhydritový poter weber.floor 4490 je liata hmota na báze sadrovca (síran vápenatý) s nízkym pnutím pri schnutí, čo nám umožňuje aplikovať poter bez vytvárania dilatačných škár. Hmotu môžeme vylievať v hrúbke od 3 cm do 8 cm.                                                                                                                                

Pri použití takýchto poterov je potrebné vedieť,  že anhydritové potery sú veľmi nasiakavé a vlhkosti sa zbavujú v priemere až 3x dlhšie ako klasické betónové potery. Preto je nutné pred ďalšími prácami skontrolovať vlhkosť v celej vrstve poteru. Tá by sa mala pohybovať na úrovni menej ako 0,5 % v prípade, že nebude následne inštalované podlahové kúrenie a 0,3 % v prípade, že podlahové kúrenie bude inštalované.
                   

Anhydritový poter neslúži ako náhrada samonivelizačnej hmoty. Je pravda, že sa s týmto poterom dá dosiahnuť oveľa rovnejší povrch ako pri použití cementového poteru, ale môžeme čeliť nasledovným hrozbám:

  • Pri liati anhyrdritu môžu vzniknúť vlnky, ktoré je následne problematické vybrúsiť do hladka.
  • Stáva sa, že pri vylievaní poteru sa v niektorých miestach vyplaví na povrch väčšie množstvo sadry, čo môže zapríčiniť nedostatočnú pevnosť pre zaťaženie kancelárskymi stoličkami, nábytkom a pod.
  • Nasiakavosť anhyrdritu taktiež nie je rovnomerná, čo môže spôsobovať problémy pri následnom lepení podlahových krytín. Rôzna nasiakavosť môže spôsobiť znehodnotenie použitého lepidla tým, že  z neho anhydrit vysaje vodu potrebnú k prebehnutiu chemickej reakcie a tým sa výrazne zníži účinnosť lepenia a pevnosť spoja podkladu a lepenej podlahovej krytiny.

Každý anhydritový poter má po zaschnutí na svojom povrchu zbytky separačnej vrstvy – sadrovca, ktoré je nutné pred ďalšími krokmi dokonale obrúsiť a odstrániť z neho všetky nečistoty priemyselným vysávačom.

Najdôležitejším bodom, na ktorý sa veľmi často zabúda je voľba penetračného náteru. Na spojenie anhydritového poteru s cementovou samonivelizačnou hmotou je možné použiť jedine epoxidový penetračný náter weber.sys epox bezrozpúšťadlová, ktorý jediný  zabezpečí dokonalé spojenie spomínaných vrstiev.

Následne je možné pristúpiť k aplikácii samonivelizačnej hmoty (napr. weber.floor 4150), kde už môžeme pokračovať štandardným postupom.

Veríme, že vám naše odporúčania pomôžu dosiahnuť vynikajúci výsledok pri realizácii podláh a taktiež sa vyhnúť  zbytočným nepríjemnostiam.

KONTAKT:

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.
Divízia Weber-Terranova

Stará Vajnorská 139
831 04 Bratislava
Tel.: 02/ 444 530 22
Fax: 02/ 444 530 30
E-mail: info@weber-terranova.sk